Jak założyć firmę?

Pierwszy krokiem do własnej firmy jest pomysł, doświadczenie i znajomość branży,  w której chcemy działać. Wiele osób szuka niszy, nie ma jednak sensu zakładać biznesu w branży, o której nie mamy zielonego pojęcia. Założenie własnej firmy nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Nie mniej jednak dobry pomysł na biznes to nie wszystko, trzeba wiedzieć, jak prowadzić działalność, aby przynosiła dochody, potrzebne są też pieniądze na  jej uruchomienie.

Wiele osób szuka informacji na temat tego, jak założyć firmę, nie jest to proces skomplikowany, jednak wymaga czasu. Na początku należy podjąć decyzję dotyczącą formy zakładanej działalności, będzie to zależeć od branży, ilości wspólników, naszych możliwości finansowych oraz rodzaju działalności. Forma działalności powinna być dopasowana do potrzeb oraz możliwości przedsiębiorcy. 

Formularz CEIDG

Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza CEIDG, jest to wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nie jest to nic skomplikowanego, można zrobić to przez Internet, będą potrzebne nam takie informacje jak: imię i nazwisko przedsiębiorcy, nazwa firmy, nr ewidencyjny PESEL przedsiębiorcy, miejsce zamieszkania przedsiębiorcy i adres siedziby firmy, rodzaj działalności określony zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), miejsce/a wykonywania działalności oraz data rozpoczęcia działalności. Wpis do Ewidencji stanowi równocześnie wniosek o nadaniu numeru REGON, nadaniu albo wskazaniu numeru NIP oraz wyboru formy opodatkowania. Podatnik zgłaszany jest do składek ubezpieczeniowych dla ZUS.  

Pozwolenia, pieczątka, konto bankowe

W zależności od formy prowadzonej działalności, powinniśmy zadbać również o uzyskanie odpowiednich koncesji i zezwoleń. Bardzo ważnym aspektem jest też księgowości, w formularzu CEIDG należy wskazać, kto będzie zajmował się dokumentacja finansową przedsiębiorstwa. Ten wpis można zaktualizować dlatego, jeżeli nie współpracujemy jeszcze z biurem księgowym, można wskazać siebie. Kolejna bardzo ważna rzecz to posiadanie pieczątki oraz firmowego konta bankowego. 

Jak widać założenie własnej firmy nie jest skomplikowane, najtrudniejsze zadanie to prowadzenie biznesu tak, aby przynosił dochody.

 

Biznes Sukces

Z nami osiągniesz sukces!

Zobacz również