Czym jest i dla kogo handel obnośny?

Wraz z nadejściem sezonu letniego na plaży pojawiają się handlarze obnośni. Najczęściej trudnią się oni w sprzedaży czegoś do jedzenia oraz najróżniejszych pamiątek. Chociaż na pierwszy rzut okna handel obnośny może wydawać się czymś w rodzaju zabawy, to tak naprawdę jest to po prostu zajęcie zarobkowe, na które najczęściej decydują się uczniowie i studenci. Czym charakteryzuje się handel obnośny? Czy warto zainwestować w tego typu działalność? 

Wakacje, czyli najbardziej zarobkowy okres dla handlu obnośnego

Handel obnośny to przede wszystkim sprzedaż jedzenia, napojów, lodów, biżuterii oraz prasy. Jednak sprzedawcy często muszą się nieźle natrudzić, aby znaleźć nabywców na oferowane przez nich produkty. Na tego typu zajęcie zarobkowe decydują się najczęściej młode osoby, chcące dorobić sobie na bieżące wydatki oraz osoby, które chcą dorobić w celu opłacenia rachunków czy też czynszu za wynajmowany pokój. 

Handel obnośny najczęściej widuje się na plażach i jest to działalność gospodarcza, która wymaga zarejestrowania. W przeciwnym wypadku należy liczyć się mandatem oraz koniecznością opłacenia zaległych składek ubezpieczenia społecznego wraz z odsetkami.  
Warto wiedzieć, że bardzo często prowadzenie handlu obnośnego jest dostępne dopiero po wygraniu przetargu, a więc prowadzenie tego typu działalności nie jest dostępne dla wszystkich. 

Dla kogo jest handel obnośny?

Praktycznie na każdej plaży roi się aż od handlarzy, którzy próbują sprzedać turystom najróżniejsze jedzenie oraz pamiątki. Niestety większość z tych osób robi to nielegalnie, chociaż wielu z nich uzyskało wcześniej zgodę od zarządcy danej plaży. Zgodnie z prawem przetargi, w których zostają wyłonieni handlarze, odbywają się już na kilka miesięcy przed wakacjami. To Urząd Morski po porozumieniu się z gminą przedstawia projekt i rozpisuje przetarg na zagospodarowanie punktów handlowych na plaży oraz przy promenadach. Punkty handlowe można wynajmować. Im bardziej oblegana przez turystów lokalizacja, tym koszty wynajmu są większe. Handel obnośny nie wymaga jednak dzierżawy punktu.

Biznes Sukces

Z nami osiągniesz sukces!

Zobacz również