Historia złota

Złoto od wieków porusza ludzką wyobraźnię – jest synonimem luksusu, powodzenia, kruszcem, na który zawsze jest wysoki popyt. Jego popularność ma swoje odzwierciedlenie także w codziennym języku: nie bez przyczyny  obiecuje się „złote góry”, dostaje „złoty medal” czy ma „złote serce”. Swoją sławę złoto zawdzięcza najprawdopodobniej wyjątkowemu połyskowi i łatwości obróbki oraz temu, że jest stosunkowo rzadkim pierwiastkiem. Historia tego drogocennego kruszcu sięga początków historii ludzkości, a płatki złota znajdowano już w jaskiniach z okresu paleolitu.

Złoto w starożytności

W starożytnym Egipcie złoto służyło głównie do wyrobu biżuterii oraz innych dóbr luksusowych. Był to także metal wysoce ceniony przez faraonów oraz kapłanów, zwykle wykorzystywany do celów sakralnych. Posłużył do wykonania kamieni szczytowych piramid w Gizie, elementy ze złota stanowiły wyposażenie grobowców możnowładców, a jednym z najbardziej znanych artefaktów z tego okresu jest pośmiertna maska faraona Tutanchamona. Starożytni Egipcjanie stworzyli także złote mapy, opisujące lokalizacje złóż tego kruszcu wokół swojego królestwa. Jednak pomimo tak silnej miłości do złota, Egipcjanie nie stosowali go jako środka płatniczego w handlu wymiennym. Pierwszą monetę, przeznaczoną do tego celu, wybili dopiero Grecy. Z czasem, do powszechnego obiegu zaczęły wchodzić złote monety, opatrzone pieczęciami wydających je władców lub organizacji kupieckich. Wraz z rozwojem handlu cena złota wzrosła, a szlachetny żółty kruszec został symbolem wartości nabywczej i bogactwa.

Złoto w nowożytności

Krótko po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, na nowy kontynent zaczęli napływać żądni zysku kolonialiści. Wieść o wyjątkowo zasobnych pokładach złota niosła się niezwykle  szybko i sprawiała, że kolejni poszukiwacze ruszali do Ameryki Południowej, ziścić swój sen o bogactwie. Jednak prawdziwa „gorączka złota” rozpoczęła dopiero w Karolinie Północnej, a kilka lat później w Kalifornii, gdzie coraz częściej znajdywano okazałe samorodki złota. Pod koniec XVIII wieku, w Stanach Zjednoczonych ustanowiono normy zawartości kruszcu w poszczególnych monetach – każda jednostka monetarna musiała mieć ekwiwalent w złocie lub srebrze. Nowo powstała Rezerwa Federalna zaczęła także wystawiać weksle, które były pierwowzorem papierowych pieniędzy, jakie znamy dziś. Każdy posiadacz weksla mógł zgłosić się do banku, po odbiór należącego do siebie złota. Można zatem przyjąć, że w ten sposób narodziło się złoto inwestycyjne. Z czasem, zaniechano wybijania złotych monet, a w 1971 roku amerykański dolar ostatecznie przestał mieć pokrycie w kruszcu. Pomimo tego, złoto w dalszym ciągu stanowi korzystną inwestycję i banki posiadają w skarbcach rezerwy tego cennego metalu.

Złoto współcześnie

Obecnie złoto jest powszechnie stosowane  do wyrobu ozdób oraz biżuterii. Popularnością cieszy się również złoto inwestycyjne. Lokowanie pieniędzy w biżuterii, monetach czy sztabkach złota jest opłacalne.Złoto, a wartość kruszcu można dostosować do trendów rynkowych. Chcąc dokonać inwestycji w sztabki złota, monety okolicznościowe bądź numizmaty, warto zapoznać się z ofertą Mennicy Polskiej: https://www.mennica.com.pl/. Złoto inwestycyjne ma jeszcze jedną przewagę nad akcjami czy zupełnie nową i nie do końca poznaną walutą wirtualną – istnieje i, jak nie raz pokazała historia, z sukcesem opiera się tąpnięciom na, wciąż zmieniającym się, rynku finansowym.

 

Artykuł sponsorowany.

 

Biznes Sukces

Z nami osiągniesz sukces!

Zobacz również