Rozmowa kwalifikacyjna - czy trudna tylko dla pracownika?

Prowadzenie rekrutacji pracowników to dla wielu firm obecnie trudne zadanie. Jak się bowiem dowiadujemy znalezienie wartościowego pracownika staje się coraz trudniejsze. Stale postępujący spadek bezrobocia sprawia, że szukanie pracownika staje się dla wielu firm faktycznie kłopotliwe. Cały proces rekrutacji mogłoby sie wydawać, że będzie stresujący wyłącznie dla potencjalnego pracownika. W rzeczywistości jednak wiele osób podkreśla że także dla osoby, która rekrutację będzie prowadzić całościowo będzie to proces meczący i często stresujący. W niektórych firmach osoby prowadzące rekrutacje muszą również liczyć się z tym, że wykonana przez nich praca będzie oceniana przez przełożonych pod katem tego na ile osoba zatrudniona rzeczywiście spełnia oczekiwania i dobrze realizuje zlecone jej zadania. Jeśli okaże się, że zatrudniona osoba nie spełnia pokładanych w niej nadziei to istnieje prawdopodobieństwo,  że osoba decydująca o tym zatrudnieniu będzie za to odpowiedzialna. Dlatego pracujący w dziale kadrowym osoby oraz menadżerowie działów, którzy w rekrutacji uczestniczą zastanawiają się często jak rozmowa kwalifikacyjna powinna być poprowadzona, by faktycznie jak najwięcej dowiedzieć się o kandydatach i dobrze ich ocenić wybierając faktycznie taką osobę, którą będzie warto zatrudnić. 

Pomoc specjalistów przy prowadzeniu rekrutacji 

Okazuje się, że trudność w rekrutowaniu pracowników doprowadza do sytuacji, w której firmy szukają wsparcia specjalistów w prowadzeniu rekrutacji. Z tego powodu obecnie agencje HR wzbudzają coraz większe zainteresowanie, zauważyć można, że te funkcjonujące w naszym kraju agencje faktycznie radzą sobie coraz lepiej a ich usługi cieszą się popularnością. Zatrudniając taką agencję firma może zlecić jej prowadzenie rekrutacji pracowników określając swoje oczekiwania i zapotrzebowanie. Niektóre takie agencje prowadza wstępne elementy rekrutacji doprowadzając do selekcji pracowników, by dalej przekazać firmom kilku kandydatów, co do których już ostateczna decyzja będzie podejmowana przez pracowników firmy. 

Trudne poszukiwanie specjalistów 

Szczególnie kłopotliwa staje się rekrutacja, jeśli będzie się szukać pracowników na specjalistyczne stanowiska. W takim przypadku faktycznie rozmowa kwalifikacyjna powinna podejmować wiele istotnych tematów, by ostatecznie podejmowana była dobra decyzja. Na tym etapie udział agencji HR może być istotnym wsparciem, jednak dodatkowo warto także pomyśleć o tym, by ktoś z danego działu, który szuka pracownika również w takiej rekrutacji wziął udział. To istotne, ponieważ pracownik będzie mógł danego kandydata ocenić nie tylko pod kątem miękkich umiejętności, ale właśnie pod kątem specjalistycznej wiedzy, która na danym stanowisku będzie konieczna. 

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? 

Rozmowa kwalifikacyjna jak coraz częściej sie dowiadujemy staje się trudnym doświadczeniem dla obu stron, które w niej uczestniczą. Osoba prowadząca rozmowę ma nie łatwe zadanie, by faktycznie w trakcie tej rozmowy postawić pytania, które pozwolą danego pracownika ocenić zarówno po katem jego specjalistycznych umiejętności jak i pod katem tego jak w danej firmie sie odnajdzie, czy będzie pasował do innych pracujących tam osób. Wbrew pozorom ta kwestia ma bardzo duże znaczenie i nie powinno się jej lekceważyć, ponieważ umiejętność wkomponowania się w cały zespól będzie decydowała o tym, czy dany pracownik będzie w stanie pokazać również pełnię swojej wiedzy specjalistycznej jaką będzie posiadał. 

Biznes Sukces

Z nami osiągniesz sukces!

Zobacz również