- 6 lipca 2017
Technik rachunkowości – jakie wymagania...
- 11 października 2016
Czym jest podatek dochodowy?
- 20 września 2016
Czym jest podatek katastralny?
Podatek liniowy

Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą - i to bez względu na wielkość firmy, rodzaj prowadzonej działalności oraz liczby zatrudnionych pracowników - musi wybrać formę opodatkowania. Do wyboru ma kilka form - opodatkowanie według zasad ogólnych, kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany bądź podatek liniowy. Przed wyborem określonej formy warto dokładnie przeanalizować każdą z nich, gdyż każdego roku można ją zmienić jedynie w terminie do 20 stycznia.
Czym jest podatek liniowy
Podatek liniowy to jedna z form opodatkowania, która zakłada, iż dochód jest opodatkowany stałą stawką 19% - i to niezależnie od wysokości dochodów. Tą formę opodatkowania może wybrać zarówno osoba, która samodzielne prowadzi własną działalność gospodarczą, jak również podatnicy, którzy pełnią funkcje wspólników w spółkach . Każdy przedsiębiorca wybierający podatek liniowy musi pamiętać o tym, iż jest zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Może je dokonywać w następujących formach:
- miesięcznych bądź kwartalnych (i wtedy zaliczka wynosi 19% od wyliczonego dochodu),
- w formie uproszczonej (i wtedy zaliczka jest stała, bez względu na wysokość dochodu).
Obowiązkiem przedsiębiorcy decydującego się na tą formę opodatkowania jest złożenie odpowiedniego oświadczenia do właściwego urzędu skarbowego - do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności.
Zalety i wady podatku liniowego
Jedną z największych korzyści tej formy opodatkowania jest stała stawka, która nie ulega zmianie nawet wtedy, gdy firma osiąga większe dochody. Niewątpliwą zaletą jest też łatwość jego wyliczenia. A dodatkowo nie ma konieczności płacenia podatku w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie osiągnął dochodu.
Mimo niewątpliwych zalet, które czynią z podatku liniowego dosyć atrakcyjną formę opodatkowania, trzeba także wspomnieć o jego minusach. Przede wszystkim przedsiębiorca wybierający tą formę traci przywileje podatkowe - takie jak korzystanie z większości ulg podatkowych, wspólne rozliczanie się z małżonkiem czy preferencyjne rozliczanie podatkowe dla osób samotnie wychowujących dzieci. Dodatkowo w przypadku podatku liniowego stawka od dochodu, który nie przekracza rocznie 85 528 zł jest wyższa niż opodatkowanie na zasadach ogólnych. Dlatego przy wyborze tej formy należy uwzględnić wszystkie czynniki.

Z nami osiągniesz sukces!
Top 3