Umeblowanie małego mieszkania i małej sypialni

Umeblowanie małego mieszkania, np. kawalerki, czy małej sypialni w dowolnym domu, może okazać się nie lada wyzwaniem. Na pewno potwierdzą to wszyscy ci, którzy przed takim „problemem” stanęli – chęci jest wiele, ale możliwości przestrzenne ograniczają niesamowicie. Z tego powodu ludzie sięgają po projektantów wnętrz, których zadaniem jest maksymalne wykorzystanie każdego jednego metra kwadratowego w domu. Duże pomieszczenia nie wymagają aż tak starannego podejścia, a przy małych warto, poza poradą eksperta, samemu wiedzieć, jakie kroki zawsze czyni się przy takich projektach. Oto kilka prostych porad dotyczących umeblowania w małych pokojach i sypialniach.

Kawalerki, małe m2

Małe mieszkanie wymaga nadzwyczajnej kreatywności podczas projektowania. Zaletą mniejszych pomieszczeń jest to, ze ich umeblowanie będzie po prostu tańsze i szybsze. Żeby jednak spełniało rolę klienta, musi być zrealizowane profesjonalnie. Eksperci z Wrocławia GwarantBud.pl uważają, że właśnie ten czynnik – czyli spełnienie oczekiwać klienta – zawsze powinien być priorytetem.

W małych mieszkaniach i kawalerkach należy wykazać się dużą kreatywnością, ale jednocześnie myśleć o użyteczności mebli. Z tego powodu projektuje się mieszkania typu studio, które łączą w sobie zalety kilku różnych pokoi. Kuchnia, sypialnia i kabinet w jednym? Można zrobić to ze smakiem i zachowaniem pełnej funkcjonalności mieszkania, ale nie jest to zadanie łatwe.

Architekt

Żeby samemu zaaranżować takie małe przestrzenie, musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z ograniczeń, jakie one na nas wymuszają. Nie można stosować wszystkich stylów designerskich i warto postawić na minimalizm. Nie tylko jest aktualnie modny i reprezentatywny, ale jest też bardzo użytkowy, bo nie wymaga wielkich przestrzeni. Brak drobiazgów i niewielkie, stonowane meble, czasami wręcz surowe? Czemu nie!

Warto także podzielić pokój na strefy. O co chodzi? Wystarczy zastanowić się, która część pokoju będzie służyła do czego, a następnie, zgodnie z tym podziałem, aranżować wnętrze. Chodzi przede wszystkim o strefę snu, pracy i odpoczynku. Oczywiście zależy nam na efekcie końcowym, więc wszelkie ścianki działowe czy parawany nie wchodzą w grę.

Przy wybieraniu mebli do kawalerek, warto uwzględniać takie, które są wielofunkcyjne. Stolik z dodatkowymi szafkami? Ława zamienna w stół? Łóżko, które można schować w ścianie? Każde takie rozwiązanie zoptymalizuje przestrzeń, którą musimy wykorzystać na meble. Choć wszystko to w praktyce brzmi dość niepozornie, to jest to kawał ciężkiej pracy i warto sięgnąć po poradę eksperta w tej kwestii.

Mała sypialnia

Małe sypialnie także powinny być odpowiednio zaaranżowane. To w końcu miejsce, w którym śpimy, czyli regenerujemy się i odpoczywamy. Musimy w sypialni czuć się komfortowo, a żeby to zrobić, czasami potrzeba wiele wysiłku włożonego w planowanie umeblowania.

Podstawowym elementem każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Powinno być, w miarę możliwości, duże, ale zawsze wygodne. Wygoda łóżka zależna jest od materaca, ale obecny rynek meblarski oferuje tyle różnych modeli, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli chodzi zaś o typ łóżka, to w małych sypialniach poleca się materac na stelażu, gdyż jest łatwy do zamontowania i nie zabiera dodatkowej przestrzeni.

Ustawienie łóżka jest w pełni uzależnione od tego, ile mamy wolnej przestrzeni w pokoju i ile on sam ma metrów kwadratowych. Centralna pozycja łóżka zazwyczaj jest optymalnym rozwiązaniem, gdyż pozwala na swobodny dostęp do niego z trzech stron. Każdą z nich zaś można wykorzystać na podstawienie np. szafki. W przypadkach, w którym nie możemy sobie pozwolić na ustawienie centralne, warto ustawić łóżko w kącie, albo, w skrajnych przypadkach, bokiem do ściany. Z jednej strony zyskamy dużo cennego miejsca, ale z drugiej stracimy trochę na funkcjonalności i estetyce. Po pierwsze, jedna osoba straci dostęp do swojej przestrzeni za łóżkiem. Po drugie, rozwiązanie takie zaburza symetrię, więc wpływa na wizualny stan. Niemniej jednak czasami to rozwiązanie jest potrzebne – musimy po prostu pójść na kompromis.

Meble w małej sypialni muszą być niewielkie i funkcjonalne. Bardzo ważne jest to, czy sypialnia będzie dla nas jednocześnie garderobą, czy nie. Najlepiej, z perspektywy aranżacji wnętrz, jest wtedy, gdy właśnie łączy się z garderobą. Wtedy można oddzielić te dwa segmenty płytą gipsową, co pozwoli zaoszczędzić dużo powierzchni. Jeżeli płyta gipsowa nie wchodzi w grę, wówczas musimy zastanowić się nad niewielkimi szafkami i toaletkami.

Kolory w małej sypialni powinny być jasne i nieinwazyjne. Dominować powinny biel, beż, szarość... Warto zaakcentować takie kolory jakimś nietypowym dodatkiem, kolorową poduszką czy małym dywanikiem. Może on lekko kontrastować z tymi stonowanymi kolorami. Warto pamiętać, że jasny, dobrze oświetlony pokój, będzie po prostu optycznie większy. Choć nie wpływa to bezpośrednio na ilość dodatkowej przestrzeni, to sprawia, że czujemy się w takim pokoju bardziej komfortowo. A sypialnia jest przecież miejscem, w którym komfort jest jak najbardziej pożądany.

Biznes Sukces

Z nami osiągniesz sukces!

Zobacz również